• Facebook
  • Twitter
  • Rss
  • Plus
Akustik Sünger
Nova

Çağrı Merkezi Ses Yalıtımı

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Çağrı merkezi insanların işleri gereği sürekli iletişim kurduğu ve sorunların çözüldüğü bir ortamdır. Çalışanların aynı anda iletişim kurduğu esnada konuşma sesleri ortamda bir karışıklık oluşturmaktadır. Bu ses karmaşası çalışanların işlerini yapmalarına olumsuz etki etmektedir. Ayrıca ortama dış çevreden rahatsız edici gürültüler sızıyorsa bu sorunda çalışanların işlerine yoğunlaşmalarına engel olmaktadır.

 

Çağrı merkezlerinde ses karmaşası en önemli problemlerden bir tanesidir. Çalışanların insanların sorunlarını çözmek için iletişim kurduğu sırada oluşan ses karmaşası sebebiyle işlerini düzgün bir şekilde yerine getiremezler. Ses karmaşına engel olmak için masalar arasında seperatör kullanılmaktadır. Seperatör sayesinde hem ses karmaşası engellenir hem de masaları dilediğiniz gibi bölümlendirebilirsiniz.

Çağrı merkezinde ortamda yankılanma gibi problemler için akustik yetenekte ürünler kullanılmaktadır. Akustik sünger yada akustik kumaş kaplı paneller ile yankı gibi ses sorunları ortadan kaldırılır. Dış ortam sesleri yoğun ise ses kesici malzemeler ile bir uygulama çalışması gerçekleştirilir.

Top of Page

SES KESİCİ MALZEMELER

Ürün Videoları